C E G K R S T U Ž
Udržateľné využívanie zdrojov
9. mája 2024

Cirkulárna ekonomika

Cirkulárna ekonomika nie je len buzzword, ale komplexný systém hospodárenia s ambicióznym cieľom: udržať suroviny v obehu čo najdlhšie. Jej kľúčom je šetrenie prírodných zdrojov a minimalizácia odpadu, čím sa snaží znížiť náš dopad na planétu. Predstavte si ju ako kontrast k lineárnemu modelu „využi a vyhoď“. Namiesto plytvania sa cirkul …

Čítať viac
Etnická diverzita
15. mája 2024

Čo je diverzita?

Diverzita, často chápaná ako rozmanitosť, predstavuje široké spektrum rozdielov medzi ľuďmi. Tento pojem sa neobmedzuje len na jednu oblasť. Zahŕňa rozličné aspekty, ako sú kultúrne, etnické, vekové, pohlavné, sexuálne orientácie, fyzické schopnosti či sociálno-ekonomické pozadie jedincov. V podstate ide o uznanie a váženie si jedinečnosti každého č …

Čítať viac
Inklúzia pre všetkých
15. mája 2024

Čo je to inklúzia?

Inklúzia v kontexte ESG (environmentálne, sociálne a riadiace aspekty) a pracovnej sféry sa odvoláva na vytváranie pracovného prostredia, kde sa každý zamestnanec cíti hodnotený, zapojený a podporovaný bez ohľadu na svoje individuálne rozdiely. Zahŕňa, ale nie je obmedzené len na rozmanitosť pohlaví, rasy, etnického pôvodu, sexuálnej orientácie, ve …

Čítať viac
CSRD reporting
10. mája 2024

CSRD smernica

CSRD smernica (angl. Corporate Sustainability Reporting Directive) je legislatíva EÚ, ktorá zavádza jednotné štandardy pre nefinančné vykazovanie. Cieľom je zvýšiť transparentnosť a porovnateľnosť informácií o udržateľnosti podnikov, čím sa uľahčí informované rozhodovanie investorom, zákazníkom a ostatným zainteresovaným stranám. Kľúčové aspekty CSR …

Čítať viac
EFRAG
10. mája 2024

EFRAG CSRD

EFRAG CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) sa stará o podávanie správ o udržateľnosti podnikov, ktorá bola prijatá v roku 2023. Táto smernica stanovuje nové požiadavky na to, aké informácie o udržateľnosti musia firmy zverejňovať. EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) je európska poradná skupina pre finančné vykazovanie. …

Čítať viac
PEF štítok výrobku
10. mája 2024

Environmentálna stopa výrobku

Environmentálna stopa výrobku (tiež nazývaná PEF štítok) je označenie, ktoré ponúka jednoduchší výber produktu s ohľadom na životné prostredie. Funguje ako semafor, kde zelená farba značí nízku environmentálnu záťaž a červená vysokú. Pri výpočte environmentálnej stopy sa berie do úvahy celý životný cyklus produktu: Výroba: Vrátane ťažby surovín, dopr …

Čítať viac
Environmentálny pilier ESG
15. mája 2024

Environmentálny pilier – ESG environmental

Environmentálny pilier v rámci ESG (environmental) kritérií predstavuje základné hodnotenie a riadenie environmentálnych rizík a príležitostí organizácie. Tento aspekt sa zameriava na to, ako spoločnosti interagujú so svojím prirodzeným prostredím, či už ide o znižovanie emisií, správu odpadu, udržateľné využívanie prírodných zdrojov, alebo ochranu …

Čítať viac
ESG definícia
7. mája 2024

ESG

Skratka ESG predstavuje princípy, ktoré sú základom udržateľného podnikania. Zohľadňujú vplyvy organizácie na životné prostredie a podporujú jej sociálnu zodpovednosť voči zamestnancom a okolitým komunitám. Táto skratka predstavuje tri základné piliere: „E pilier“ (Environment) je zameraný na dopady firmy na životné prostredie ale aj naopak (ako živ …

Čítať viac
ESG hodnotenie
17. mája 2024

ESG Rating

ESG rating je hodnotenie environmentálnych, sociálnych a riadiacich aspektov spoločnosti. Ide o nástroj, ktorý umožňuje investorom posúdiť udržateľnosť a etické správanie sa firmy. Ratingy ESG sú čoraz dôležitejšie, pretože investori sa stále viac zameriavajú na zodpovedné investovanie. Hodnotenie ESG sa zameriava na rôzne faktory, ako napríklad: Eko …

Čítať viac
ESG stratégia
10. mája 2024

ESG štandardy

ESG štandardy sú súbor kritérií, ktoré hodnotia environmentálne, sociálne a riadiace aspekty fungovania spoločnosti. Tieto kritériá slúžia investorom a ostatným zainteresovaným stranám ako vodítko pri posudzovaní udržateľnosti a zodpovednosti firmy. Medzi najdôležitejšie ESG štandardy patria: Environmentálne: Zmena klímy a emisie skleníkových plynov Sp …

Čítať viac
Vykazovanie ESRS
10. mája 2024

ESRS štandardy

ESRS štandardy (European Sustainability Reporting Standards) sú súborom záväzných pravidiel pre vykazovanie informácií o udržateľnosti , ktoré musia od roku 2025 dodržiavať všetky veľké podniky pôsobiace v EÚ. Tieto štandardy definujú, aké informácie a akým spôsobom musia firmy zverejňovať o svojich vplyvoch na životné prostredie, sociálnej a riadec …

Čítať viac
Green Deal
10. mája 2024

Európska zelená dohoda (Green Deal)

Európska zelená dohoda ( Green Deal ) je ambiciózny plán Európskej komisie. Jeho cieľom je pretvoriť Európu na klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050. Dosiahnuť to chce sériou politických iniciatív v oblasti klímy, energetiky, dopravy, priemyslu, poľnohospodárstva a financií. Jej kľúčové body sú: Klimatická neutralita: Do roku 2050 sa má EÚ stať …

Čítať viac
Hore