Trendy v ESG

Rok 2025 prináša firmám, pre ktoré je kľúčová ESG stratégia, nielen regulačné výzvy, ale aj nové príležitosti ako strategicky a technologicky rozvíjať svoje podnikanie. Vidíme to priamo v ESG KLUBE, kde ESG reporting vytvára nový priestor pre rôzne inovácie.

Zber, spracovanie a vyhodnocovanie veľkého množstva dát uľahčujú stále novšie ESG trendy, napríklad v podobe softvérových riešení a aplikácií na princípe umelej inteligencie (AI). Tieto technológie umožňujú firmám nielen efektívnejšie plniť rýchlo sa meniace regulačné požiadavky, ale aj objavovať nové obchodné príležitosti v rastúcom trhu udržateľných riešení.

V článku sa dozviete:

  • Nový kurz pre ESG v kontexte meniaceho sa politického prostredia.
  • Ako pokračuje vývoj regulácií v oblasti ESG reportingu.
  • Na ktoré povinnosti a ESG trendy netreba v roku 2025 zabudnúť.
  • Aké príležitosti v celom proces ponúkajú digitálne aplikácie, kolaboratívne ESG platformy a AI.

Nový kurz pre ESG v kontexte meniaceho sa politického prostredia

Green Deal čelí intenzívnej kritike z rôznych strán, najmä zo Spojených štátov po zmene administratívy, ale aj od niektorých európskych krajín. Dopyt po prehodnotení Zelenej dohody pre Európu rastie naprieč politickým spektrom. Došlo totiž k zásadnému posunu v prioritách.

Zatiaľ čo Zelená dohoda bola ústrednou témou predchádzajúceho funkčného obdobia Európskej komisie, nová exekutíva EÚ sa orientuje iným smerom. Súčasná Komisia kladie dôraz na znižovanie regulačnej záťaže a výraznejšiu podporu hospodárstva, inovácií a ekonomického rastu.

Dôkazom toho sú aj nové strategické dokumenty Kompas konkurencieschopnostia Draghiho správa o európskej konkurencieschopnosti. K prvým významným zmenám, ktoré odrážajú tento nový kurz Zelenej dohody, patrí aj komplexná reforma ESG.

Koho čaká povinnosť ESG reportingu v roku 2025?

Zatiaľ ide o banky, poisťovne a spoločnosti obchodovateľné na burze s viac ako 500 zamestnancami, ktoré by mali tento rok zverejňovať svoje prvé Správy o udržateľnosti (tzv. ESG reporty).

Píšeme zatiaľ, pretože Európska komisia zverejnila 26. februára 2025 návrh balíka opatrení Omnibus, ktorý má znížiť administratívnu záťaž firiem. 

Hlavné zmeny v nefinančnom reportingu podľa balíčka Omnibus, ktorý je zatiaľ vo fáze návrhu Európskej komisie:

  • Zníženie reportingových povinností o 25% pre veľké firmy a redukcia administratívnej záťaže až o 35% pre menšie podniky. Napríklad formou odstránenia požiadaviek na tzv. odvetvovo špecifické štandardy ESG reportingu a radikálnym okresaním počtu povinných dátových bodov pre ESG reporting.
  • Zníženie náročnosti auditov správ o udržateľnosti.
  • Zásadné zjednodušenia Smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD). 
  • Významnou zmenou je odloženie reportingových povinností o dva roky (až do roku 2028) pre spoločnosti, ktoré v súčasnosti spadajú do pôsobnosti smernice CSRD a mali zverejniť svoj prvý ESG report (Správu o udržateľnosti) v rokoch 2026 alebo 2027.

Medzi jeho hlavné zmeny patrí zúženie okruhu podnikov, ktorých sa týka povinné vykazovanie udržateľnosti.

Podľa doterajšej legislatívy, ktorá stále platí, ju mali za účtovné obdobie 2025 vykazovať podnikatelia, ktorí spĺňali aspoň dve z troch nasledujúcich kritérií: aspoň 250 zamestnancov, aktíva v hodnote najmenej 25 mil. eur a čistý obrat najmenej 50 mil. eur.

Nový reformný balík Omnibus však bude CSRD reporting vyžadovať od firiem, ktoré majú viac ako 1000 zamestnancov a spĺňajú jednu z nasledujúcich podmienok: obraz nad 50 mil. eur alebo majetok nad 25 mil. euro.

Počet spoločností v pôsobnosti CSRD smernice by sa v dôsledku týchto úprav znížil približne o 80 %.

Čo bude nasledovať?

V čase písania tohto článku je reforma Omnibus ešte stále vo fáze návrhu, ktorý musí byť najprv posúdený a schválený Európskym parlamentom a Radou EÚ. Tieto inštitúcie tak môžu ešte zasiahnuť do konečnej podoby jednotlivých zmien.

Kým celý proces neprebehne a kým sa nezmení Zákon o účtovníctve, tak sa povinnosť ESG reportingu stále týka širokého okruhu podnikateľov, ktorý sme bližšie priblížili v e-booku ESG ROZUM DO VRECKA.

Zatiaľ by sa preto firmy nemali spoliehať na zrušenie povinností, ale naopak pokračovať v prípravách a zamerať sa na strategické aspekty ESG reportingu, napríklad na analýzu materiality či výpočet uhlíkovej stopy. Podrobnejšie odporúčania ako sa majú firmy pripraviť na ESG Omnibus v roku 2025 nájdete v našom článku venovanom tejto téme.

Čo by mali firmy reportovať?

Jedným z inštitútov, ktoré by však v novom balíku opatrení mali ostať zachované, je princíp dvojitej materiality. Nielen odborníci, ale aj skúsenosti členov ESG KLUBU potvrdzujú, že ide o prvý krok pre zabezpečenie úspešného ESG reportingu firiem, ktorých sa táto povinnosť týka.

Prostredníctvom neho vedia podnikatelia identifikovať faktory, ktoré majú nielen dopad na ich podnikanie, ale aj na životné prostredie a spoločnosť. V nadväznosti na to vedia určiť, akým témam a činnostiam sa budú v rámci ESG reportingu venovať. Detailnejšie vysvetlenie princípu dvojitej materiality nájdete TU.

Analýza dvojitej významnosti je prvým krokom k úspešnému ESG reportingu.

Analýza dvojitej významnosti navyše firmám pomôže lepšie identifikovať takzvané kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI anglického Key Performance Indicators). Ide o metriky, ktoré sa využívajú na hodnotenie celkovej výkonnosti organizácie a majú zásadný význam pre ESG reporting. Podniky vďaka nim vedia preukázať, ako v oblasti udržateľnosti reálne napredujú.

V prípade ESG ukazovateľov ide o širokú škálu informácií, z ktorých si môžu firmy vyberať. Sledovať môžu napríklad údaje o spotrebe paliva či vody, o bezpečnosti a diverzite na pracovisku, ale aj úroveň transparentnej komunikácie. Všetky informácie na jednom mieste v oblasti ESG reportingu poskytuje ESG KLUB.

Firmy dokážu pomocou analýzy dvojitej významnosti rozpoznať faktory, ktoré ovplyvňujú nielen ich podnikateľskú činnosť, ale zároveň majú vplyv na životné prostredie a spoločnosť.

Smernica CS3D prináša ESG pravidlá aj pre dodávateľov veľkých firiem

Posun nielen v ochrane životného prostredia, ale aj ľudských práv priniesla aj smernica o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (CSDDD).

Jej cieľom je totiž predchádzať negatívnym vplyvom, ako napríklad nútená práca, vykorisťovanie zamestnancov, ale aj nadmerné emisie či odlesňovanie.

V rámci politiky náležitej starostlivosti tak bude musieť firma vykázať svoju stratégiu a opísať, aké kontrolné a preventívne opatrenia sa prijímajú naprieč celým jej hodnotovým reťazcom.

Povinnosti sa budú týkať nielen firiem, ktoré podliehajú už spomínanému ESG reportingu, ale aj ich dodávateľov.

Na zmeny v oblasti ESG sa firmy v pozícii dodávateľov musia pripravovať už teraz

Malé a stredné podniky tak podľa Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland budú musieť poskytovať informácie svojim obchodným partnerom, ktorých sa CSDDD týka.

Hoci má Slovensko na implementáciu smernice do národnej legislatívy čas do roku 2026, firmy by nemali s prípravou otáľať.

Rozsah informácií, ktoré budú musieť poskytovať však bude záležať na forme, v akej bude schválený už spomínaný balík opatrení Omnibus. Výrazne totiž obmedzuje požiadavky na reportovanie informácií v rámci hodnotového reťazca.

Malé a stredné podniky by tak mali v praxi poskytovať svojim obchodným partnerom informácie špecifikované v dobrovoľných štandardoch pre vykazovanie CSRD (štandardy VSME z dielne európskej agentúry EFRAG).

Toto obmedzenie platí, pokiaľ veľké podniky nebudú potrebovať dodatočné informácie na vykonanie mapovania (napríklad o dopadoch, ktoré štandardy nepokrývajú) a nemôžu tieto informácie získať iným primeraným spôsobom.

Nové nástroje pre implementáciu ESG stratégií

Náročný proces zberu, analýzy a reportingu ESG údajov, a to bez ohľadu na legislatívne zmeny môžu firmy lepšie zvládnuť vďaka umelej inteligencii (AI). Jej kľúčovou výhodou je totiž schopnosť analyzovať veľké objemy neštruktúrovaných dát, a to od interných dokumentov až po správy dodávateľov.

Nástroje založené na strojovom učení dokážu identifikovať relevantné ESG metriky a automaticky ich kategorizovať podľa požadovaných štandardov.

„Medzi kľúčové ESG trendy zaraďujem využitie AI aj na prediktívnu analýzu. AI Systémy dokážu na základe historických dát predpovedať budúce prognózy v oblasti udržateľnosti a včas upozorniť na potenciálne riziká či príležitosti. To umožňuje firmám proaktívne pristupovať k ESG cieľom namiesto reaktívneho reportovania,“ približuje možnosti využitia nových technológií AI školiteľ v Green Talk Rastislav Tinák.

Chcete komunikovať ESG témy bez obáv z greenwashingu?

Pre agentúru Green Talk, ktorá riadi projekt ESG KLUB, nie je komunikácia náročných tém žiadnou novinkou. Už od roku 2017 spolupracuje s klientmi z oblasti odpadového hospodárstva, energetiky, ale aj iných sektorov, ktorým pomáha s tvorbou a realizáciou komunikačnej stratégie. Firmy sa tak už nemusia obávať straty dôvery zo strany zákazníkov či sankcií kvôli greenwashingu.

ESG stratégie, ktoré priniesli úspech

V praxi to môže byť napríklad AI aplikácia, ktorá dokáže firme pomôcť so stanovením najviac udržateľných prepravných trás.

Alebo  AI softvér, ktorý na základe doterajších aktivít podniku, automaticky upraví teplotu či osvetlenie v jednotlivých miestnostiach. Ušetrené náklady si podnikatelia vedia overiť v reportoch, ktoré umelá inteligencia vyprodukuje.

Veľký potenciál má aj vývoj špecializovaných AI asistentov pre ESG reporting, Tieto nástroje dokážu pomôcť s interpretáciou ESG požiadaviek, navigáciou v reportingových štandardoch a automatickým generovaním prvých návrhov reportov.

Príkladom je Datamaran AI, ktorý americkému distribútorovi elektrickej energie AEP pomohol skrátiť viac ako polročnú prípravu reportov o udržateľnosti na niekoľko týždňov.

Je dôležité nezabúdať, že AI je len nástroj – kľúčové rozhodnutia a strategické smerovanie ESG aktivít musí zostať v rukách skúsených manažérov s hlbokým porozumením udržateľnosti a biznis kontextu. 

Podnik to dokázal najmä vďaka tomu, že zautomatizoval ručný zber a vyhodnocovania dát a začal využívať možnosť monitoringu, tvorby prieskumov či analýzu trendov v oblasti ESG.

Veľké množstvo dát v rôznej podobe vedia spracovať nástroje ako Barbatus AI, medzi ktorého výhody patrí nemožnosť domýšľania si informácií. Reporty totiž spracováva len na základe dát, ktoré užívateľ sám dodá.

Kolaboratívne platformy a digitálne nástroje členov ESG KLUBU pomáhajú s ESG stratégiami

Medzi ESG trendy, ktoré sa týkajú stredných a menších firiem nepochybne patria aj ESG software a kolaboratívne platformy, ktorých nástup priniesol možnosti zdieľania know-how medzi podnikateľmi.

V stredoeurópskych podmienkach existuje ESG aplikácia Impact Metrics, ktorá svojim užívateľom poskytuje nielen jednotné miesto na zber dát, ale aj službu ESG data manager.

Užívatelia vďaka nej môžu nahrané údaje využívať na viacero druhov reportov, napríklad na výpočet uhlíkovej stopy. Podobné riešenia ponúka aj slovenský ESG software SmartHead, ktorá vie firmám pomôcť aj pri analýze dvojitej významnosti a stanovení KPIs.

Firmy vďaka ESG KLUBU získajú na jednom mieste všetky podstatné a zrozumiteľne vysvetlené informácie týkajúce sa udržateľného podnikania.

Pre podniky, ktoré potrebujú získavať na svoje projekty rôznorodých odborníkov v oblasti udržateľnosti, môže byť odpoveďou platforma SUSTAINOVA.

Okrem prístupu k expertom ponúka aj vzdelávacie materiály, webináre a analytický obsah, ktorý pomáha firmám lepšie pochopiť problematiku ESG a implementovať efektívne stratégie.

Novinkou je u nich aj beta verzia AI nástroja, ktorý zabezpečuje monitoring ESG legislatívy. Efektívnou platformou pre zdieľanie dôležitého know-how v oblasti ESG je online komunita ESG KLUBU, ktorá má už viac ako sto členov.

ESG KLUB – priestor pre inšpiráciu a networking 

Výzvy v oblasti novej legislatívy, reportingu, ale aj komunikácie so zákazníkmi môžu firmy efektívnejšie zvládnuť vďaka členstvu v ESG KLUBE. Nájdu tak na jednom mieste všetky dôležité a jednoducho vysvetlené informácie súvisiace s udržateľnosťou podnikania. Platforma im tak vie pomôcť využiť príležitosti, ktoré skratka ESG prináša.

Povinnosti v oblasti udržateľnosti uľahčuje aj Green0meter ESG Studio. Spoločnosť totiž poskytuje nástroje na kalkuláciu uhlíkovej stopy a podporu ESG reportingu, a to nielen veľkým, ale aj malým a stredným podnikateľom.

S evidenciou odpadu vie zase podnikom pomôcť cloudové SaaS riešenie EnviSys. Používateľom totiž umožňuje jednoduché a efektívne spravovanie evidencie odpadu na pár klikov a pomáha im dodržiavať všetky legislatívne požiadavky v tejto oblasti.

Ako vybrať AI nastroj pre ESG stratégiu?

K samotnému výberu a používaniu nástrojov AI by však podnikatelia mali pristupovať pragmaticky, a to najmä kvôli novinkám, ktoré prináša AI Akt.

„Odporúčam firmám, aby v roku 2025 venovali čas najmä vzdelávaniu svojich tímov v segmente AI a jeho využitia v oblasti ESG. Pochopenie základných princípov a možností umelej inteligencie je prvým krokom k jej efektívnej implementácii v praxi,“ radí firmám AI školiteľ zo spoločnosti Green Talk.

Pri výbere správneho AI nástroja by firmy mali myslieť na bezpečnosť citlivých údajov. Nie každý systém disponuje potrebnými bezpečnostnými certifikáciami a jasnými pravidlami pre prácu s dátami.

Zároveň je dôležité nezabúdať, že AI je len nástroj – kľúčové rozhodnutia a strategické smerovanie ESG aktivít musí zostať v rukách skúsených manažérov s hlbokým porozumením udržateľnosti a biznis kontextu. Práve oni musia nastaviť správne procesy a hranice pre využívanie AI tak, aby prinášala hodnotu bez zbytočných bezpečnostných rizík.

Ako sa majú firmy pripraviť na zmeny ESG v roku 2025?

ESG KLUB bude pozorne sledovať celý legislatívny proces a priebežne informovať svojich členov ako aj verejnosť o kľúčových zmenách a ich dopade na podnikateľské prostredie. 

Firmy môžu všetky novinky sledovať aj prostredníctvom newslettera ESG KLUBU, ktorý odberateľov informuje o aktuálnom dianí v oblasti udržateľnosti. 

Uľahčenie orientácie v oblasti udržateľnosti ponúka e-book ESG ROZUM DO VRECKA pre malé a stredné podniky. Nájdu v ňom napríklad reportovacie štandardy, pravidlá komunikácie ESG bez greenwashingu a prehľadné infografiky, tabuľky a zhrnutia, ktoré im uľahčia orientáciu v ESG.

Zdieľať

Autor

Kamila Oláhová

V oblasti médií má dlhoročné skúsenosti, ktoré začala získavať už po skončení vysokej školy. Svoje právnické vzdelanie využila pri písaní odborných článkov, pričom postupne rozšírila svoje zameranie na ekonomické, personálne a environmentálne témy. Počas svojej praxe pre popredné slovenské médiá si vybudovala schopnosť transformovať komplexné informácie do zrozumiteľnej a zaujímavej podoby. V ESG KLUBE je zodpovedná za tvorbu kvalitného obsahu pre webové stránky, médiá a sociálne siete so špecializáciou na témy v oblasti práva a udržateľnosti.

Hore