
BRATISLAVA, 26.2.2025 – Omnibus – takýto názov nesie reformný balík opatrení Európskej komisie. Ten predstavuje najvýznamnejšiu revíziu ESG regulácií od ich zavedenia. Ide o snahu EÚ o vyváženie dvoch priorít – zachovania globálneho líderstva v oblasti udržateľnosti a posilnenia konkurencieschopnosti európskych firiem. Kým firmy môže krátkodobo potešiť zníženie administratívnej záťaže, odborníci upozorňujú na možné riziká pre kvalitu a spoľahlivosť nefinančného reportingu ako takého. Detailné znenie návrhu ESG Omnibus bolo zverejnené 26. februára 2025.
Podľa odhadov Európskej komisie sa aktuálne povinnosti spojené s ESG reportingom priamo dotýkajú približne 50 tisíc európskych firiem. Nepriamo však ide o množstvo ďalších firiem v pozícii ich dodávateľov. Avšak len 42% firiem sa považovalo za pripravené na tieto veľké zmeny. Nepripravenosť firiem, ako aj turbulentné politické zmeny v USA a Európe spôsobili, že koncom minulého roku zosilneli tlaky voči Európskej komisii na úpravu hlavných ESG regulácií – reportovacích smerníc CSRD a CSDDD, ako aj európskeho nariadenia o taxonómii udržateľných činností a nariadenia CBAM o mechanizme uhlíkovej kompenzácie (tzv. uhlíkového cla).
Táto komplexná reformná iniciatíva dostala pracovný názov Omnibus. Cieľom opatrení Omnibus je zjednodušiť adaptáciu firiem na nové povinnosti ESG reportovania. Na druhej strane mnohí experti vnímajú Omnibus ako rýchlo kvasenú reformu. Vidia v nej riziká v podobe naštrbenia celej koncepcie udržateľného podnikania, ktoré EÚ systematicky budovala od roku 2020.
Kľúčové zmeny v ESG reportingu podľa Omnibus balíčka
Podstata ESG Omnibus balíčka spočíva v snahe EÚ obmedziť dopad nefinančného reportingu na malé a stredné podniky. A to najmä zvýšením prahových hodnôt pre povinné vykazovanie. A rovnako naopak limitovaním rozsahu informácií, ktoré môžu veľké spoločnosti požadovať od menších podnikov v rámci svojich dodávateľských reťazcov. Cieľom je teda vyváženie ambicióznych environmentálnych cieľov EÚ so zachovaním konkurencieschopnosti európskych firiem. To tiež s prihliadnutím na zahraničné korporácie, na ktoré ESG tiež dopadá.
Medzi hlavné zmeny v nefinančnom reportingu podľa balíčka Omnibus patrí:
- Zníženie reportingových povinností o 25% pre veľké firmy a redukcia administratívnej záťaže až o 35% pre menšie podniky. Napríklad formou odstránenia požiadaviek na tzv. odvetvovo špecifické štandardy ESG reportingu a radikálnym okresaním počtu povinných dátových bodov pre ESG reporting.
- Zníženie prahových kritérií pre povinný ESG reporting, konkrétne zvýšenie limitu až na 1000 zamestnancov (predtým 250), čím sa výrazne zúži okruh firiem, ktoré budú musieť povinne implementovať komplexný ESG reporting a due diligence procesy.
- Počet spoločností v pôsobnosti CSRD smernice sa v dôsledku týchto úprav zníži približne o 80 %.
- Zníženie náročnosti auditov správ o udržateľnosti.
- Zásadné zjednodušenia Smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD). Omnibus výrazne obmedzuje požiadavky na reportovanie informácií v rámci hodnotového reťazca. Povinnosť due diligence sa bude vzťahovať len na priamych dodávateľov, nie na celý hodnotový reťazec.
- Významnou zmenou je odloženie reportingových povinností o dva roky (až do roku 2028) pre spoločnosti, ktoré v súčasnosti spadajú do pôsobnosti smernice CSRD a mali zverejniť svoj prvý ESG report (Správu o udržateľnosti) v rokoch 2026 alebo 2027.
Ďalšie zmeny, ktoré Omnibus Balíček prinesie
- Zachovanie možnosti dobrovoľného vykazovania podľa Taxonómie EU pre podniky, ktoré chcú získať prístup k udržateľnému financovaniu.
- Zjednodušenie šablón vykazovania podľa Taxonómie EU s redukciou dátových bodov o takmer 70%.
- Oslobodenie malých dovozcov od uhlíkového cla (CBAM povinnosti). Malo by ísť o malé a stredné podniky a jednotlivcov v limite 50 ton tovaru ročne.
- Zachováva sa aj princíp dvojitej významnosti. Firmy tak naďalej musia vykazovať, ako riziká udržateľnosti ovplyvňujú ich biznis a aký je ich vlastný vplyv na ľudí a životné prostredie.
- Predlžujú sa aj intervaly medzi dvoma pravidelnými hodnoteniami náležitej starostlivosti v oblasti udržateľnosti z jedného na päť rokov. Spoločnosti by pritom mali aktualizovať opatrenia náležitej starostlivosti vždy, keď existujú dôvodné dôvody domnievať sa, že opatrenia už nie sú primerané alebo účinné.
ESG Omnibus – riskantné balancovanie medzi efektivitou a kvalitou
Reforma nefinančného reportingu v EÚ prináša na jednej strane administratívnu úľavu pre mnohé firmy, ale na strane druhej aj riziká pre celý Green Deal.
„Zjednodušenie v tejto oblasti vítame, keďže práve zložitosť reportingu často odrádza firmy od systematickej práce s ESG. Ide o dôležitý krok dodržania záväzku k udržateľnosti, no nie za cenu ohrozenia konkurencieschopnosti európskych firiem,“ uvádza Daniel Rabina, spoluzakladateľ biznis platformy ESG KLUB, ktorej členmi je viac ako 100 slovenských firiem.
Zároveň však dodáva, že s optimizmom musíme byť opatrní. “Napriek týmto zjednodušeniam je kľúčové, aby sme nezabúdali na fundamentálny význam ESG,” upozorňuje Rabina. ESG podľa neho nie je len o reportingu, ale je to hlavne strategický a finančný nástroj. “Vďaka ESG majú európske firmy jedinečnú šancu upevniť svoje postavenie v sektoroch budúcnosti. Rastúci počet inštitucionálnych investorov a bánk navyše implementuje prísne ESG kritériá do svojich úverových a investičných procesov. To znamená, že firmy s kvalitnou ESG stratégiou majú prístup k výhodnejšiemu financovaniu a širšiemu okruhu investorov. Túto výhodu pozorujeme aj na konkrétnych príkladoch firiem – členov ESG KLUBU.”
Podľa Rabinu treba brať rovnako do úvahy aj nefinančnú podstatu ESG. “Zodpovedný prístup firiem v environmentálnej oblasti znižuje regulačné riziká alebo riziká spojené s dôsledkami klimatických zmien. Silné sociálne politiky zlepšujú produktivitu a lojalitu zamestnancov; a transparentné riadenie zvyšuje reputáciu firmy a podporuje jej dlhodobu stabilitu v očiach jej stakeholderov.”
Bez spoľahlivých ESG dát a jasnej taxonómie udržateľných činností podľa Rabinu hrozí, že investori, banky a poisťovne nebudú mať kvalitné nástroje na identifikáciu skutočne udržateľných projektov a firiem, ktoré si zaslúžia zvýhodnené financovanie či prístup k zeleným dotáciám – čo bol pôvodne zámer ESG.
Takže Omnibus síce zníži administratívnu záťaž, ale zužovaním rozsahu požiadaviek na reporting a due diligence spolu s vylúčením množstva aktérov z reportingu riskujeme, že ESG dáta stratia svoju komplexnosť a spoľahlivosť, ktorú investori pre svoje rozhodnutia potrebujú.
Čo bude nasledovať?
Návrh ESG Omnibus balíčka bude po jeho oficiálnom zverejnení 26. februára 2025 predložený Európskemu parlamentu a Rade EÚ na posúdenie a prijatie. Tieto inštitúcie môžu ešte zasiahnuť do konečnej podoby zmien.
Ak bude balíček Omnibus prijatý a implementovaný tak, ako bol predložený, odhaduje sa, že prinesie celkové úspory ročných administratívnych nákladov vo výške približne 6,3 miliardy eur a mobilizuje dodatočnú verejnú a súkromnú investičnú kapacitu vo výške 50 miliárd eur na podporu politických priorít.
ESG KLUB bude pozorne sledovať celý legislatívny proces a priebežne informovať svojich členov ako aj verejnosť o kľúčových zmenách a ich dopade na podnikateľské prostredie. Účinnosť nové pravidlá nadobudnú až po ich definitívnom schválení a následnom zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Ako sa majú firmy pripraviť na ESG Omnibus v roku 2025?
Legislatívny proces schvaľovania reformy ESG prostredníctvom balíka Omnibus predstavuje komplexný postup, ktorý musí prejsť viacerými inštitúciami EÚ a následne ešte národnou implementáciou. Hoci Európska komisia predložila návrh, jeho schválenie nie je automatické a pravdepodobne nebude ani rýchle. Zatiaľ čo v Európskej rade by mohol návrh získať podporu relatívne hladko, v Európskom parlamente môže dôjsť k významným zmenám alebo dokonca k zdržaniu celého procesu. Kľúčovú úlohu zohrá tiež vydávanie vykonávacích a delegovaných aktov Európskou komisiou, ktoré spresnia praktickú implementáciu Omnibusu.
Po schválení na európskej úrovni bude nasledovať legislatívny proces na národnej úrovni – úprava slovenských zákonov vrátane Zákona o účtovníctve. Celý proces môže trvať 4 mesiace, a to je optimistický odhad. Skúsenosti s transpozíciou pôvodnej smernice CSRD naznačujú, že sľubovaná „okamžitá úľava“ od povinností reportingu je nerealistická – v praxi to môže trvať mesiace až roky, kým sa tieto zmeny dostanú do národnej legislatívy a nadobudnú účinnosť.
Zatiaľ by sa preto firmy nemali spoliehať na zrušenie povinností, ale naopak pokračovať v prípravách a zamerať sa na strategické aspekty ESG reportingu, najmä na analýzu dvojitej materiality či výpočet uhlíkovej stopy. Ak napokon dôjde k dvojročnému odkladu vašej reportingovej povinnosti kvôli zmenám CSRD smernice, reportingu sa aj tak nevyhnete. Preto experti odporúčajú pokračovať v nastavovaní procesov zberu ESG dát a príprave dobrovoľných ESG reportov. Dáta a strategické vhľady, ktoré v tomto procese získate, vám budú užitočné už dnes.
Viac o ESG a jeho význame pre malé a stredné podniky nájdu slovenské firmy v bezplatnom e-booku ESG ROZUM DO VRECKA, ktorý je k dispozícii na stránkach ESG KLUBU. Pre podnikateľskú verejnosť sú voľne dostupné aj webináre a ďalšie edukatívne videá na YouTube kanáli ESG KLUBU. O všetkých zmenách v oblasti ESG informuje ESG KLUB aj prostredníctvom svojich Aktualít.